Doma máme aktuálně 4 pejsky - Mauru (kříženec LSD), DJ (Mudi), Amélii (AHT) a Mikiho (Mudi). Já sportuji s Maurou a Mikim, Amélie a DJ dělají s dcerou agility.

Maura - narozena v září 2013, u nás od dubna 2014. Maminka Staford, tatínek kříženec Dobrmana a Labradora. Úžasný pes, mazel, spolu jsme začínali, ji jsem si pořídil na procházky po horách.

Miki - narozen v dubnu 2014, u nás od října 2017. Miki je čistokrevný Mudi, kterého jeho původní majitel odložil do útulku. Jelikož již jednoho Mudiho máme, tohoto jsme museli mít. Miki je taková vlkoovečka, úžasně věrný, ale nemá rád ostatní psy.

Tvé začátky ve sportu psích spřežení?

Ke 40. narozeninám jsem dostal registraci na Horskou výzvu Beskydy, na trasu MID. Byla to moje nejdelší trasa, kterou jsme do té doby s Maurou ušli. Docela nás to chytlo, sice to byl opravdový očistec. Pár měsíců nato jsem při brouzdání po internetu objevil, že existuje MČR v dogmaratonu. No, a to byl začátek.

Největší úspěchy ve sportu psích spřežení?

Hned první závod - Šlapanický vlk 2018 - jsem dokončil na 5. místě v kategorii, posledním vyhlašovaném. Takže hned při prvním závodě jsem se dostal na pódiové umístění, navíc jsem následně vyhrál 1. cenu v tombole. To byla obrovská motivace. Následně jsem se několikrát umístil na stupních vítězů, a nakonec sezony jsem dokonce vyhrál závod Tlapka na stezce na trase dogmaraton. Celkově jsem se v první sezóně umístil na 5. místě v seriálu MČR v dogmaratonu. Stejný výsledek se mi podařil i v loňské sezóně 2020.

Proč se věnuješ právě sportu psích spřežení?

Beru to jako úžasnou možnost spojit venčení pejsků s pobytem v přírodě, poznáváním nových míst a nových lidí. A hlavně si u toho úžasně vyčistím hlavu.

Co se ti na něm líbí či nelíbí?

Jak jsem napsal výše, je to úžasné spojení venčení pejsků, poznávání nových míst, nových lidí a je to super relax.

Co se mi nelíbí je to, že i na této ryze amatérské úrovni jsou lidi, kteří nehrají fér. To mi hlava nebere.

Co ti tento sport dává a co ti bere?

Poznal jsem nové kamarády, nová místa jak v ČR, tak i na Slovensku. Poznal jsem, že i já, zatvrzelý neběžec, jsem schopen se rozběhnout a aspoň část trasy absolvovat rychleji než rychlou chůzí.

Bere mi hlavně spoustu času, kdy jsem mimo domov.

Tvé cíle na nadcházející sezónu?

Vzhledem k situaci, která už rok celosvětově panuje, budu rád, pokud sezóna vůbec začne. A mým hlavním cílem bude, abych co nejvíc závodů absolvoval společně se svou ženou, buď na stejné trase, nebo aspoň, že budeme společně, byť každý půjde jinou trasu.

Jaké vybavení používáš?

Postroje, vodítka a sedák mám od Non-Stop Dogwear z Hladového psa, boty mám osvědčené La Sportivy, oblečení různé.

Doplňky mám od Hanky z ladimsepsem.cz.

Kde trénuješ?

Nejraději v milovaných Beskydech. Tam najdeme vše, krom rovinky, ale to nám až tak nevadí.

Kdy jsi začal se sportem psích spřežení?

Jak jsem psal výše, první setkání s tímto sportem bylo v roce 2017, když mi bylo 40 let. Nicméně skutečně jsem začal závodit až v roce 2018.

Předchozí sportovní kariéra (tvé dřívější sportovní aktivity)?

Kdysi jsem závodně hrával volejbal a hodně jsem jezdil na kole. Pak ale nad sportem zvítězila práce, bohužel.

Současné další sportovní aktivity?  Trekking, beach volejbal a cyklistika.

Největší sportovní zážitek?

Každý závod je pro mě zážitek. Největších zážitků bylo více - první dokončený dogmaraton, první stupně vítězů, první vítězství, první maraton pod 6 hodin.

Pamatuješ se na své úplně první vítězství?

Ano, říjen 2018 a jesenický závod Tlapka na stezce.

Tvůj nejtěžší závod?

Asi Novomestský dogmaraton 2019. Dosud je to jediný závod, kdy jsem skutečně přemýšlel, že ho předčasně ukončím. Na 15. km jsem dostal krizi, která se mě držela dalších 15 km. Tam to bylo hodně o hlavě.

Jinak tradičně nejnáročnější je „domácí“ Beskydský dogmaraton a slovenský Štek Trek, oba mívají převýšení kolem 2000 m.

Tvůj sportovní vzor?

Každý, kdo je dobrý ve své disciplíně, a přitom zůstává na zemi a je ochoten se bavit i s takovým nadšencem, jako jsem já.

Jak dlouho se mu ještě hodláš věnovat?

Dokud budu zdravý já i mí pejsci, najdeme si na to čas a bude nás to bavit.

Tvé nejoblíbenější závody?

Jednoznačně Beskydský Dogmaraton a slovenský Štek Trek. Tyto dva jsou výš než ostatní, ale já nikdy nezažil špatný závod. Všechny závody jsou super, pokud si je takové uděláte.

Co předzávodní nervozita, týká se tě?

Možná trochu jo, ale na každý závod se těším. Těším se na trasu, na soupeře, kteří mě budou předbíhat, na to, že si užiju několik hodin se svým psím parťákem.

Tvůj zdravotní stav?  No, nějaká nadváha tam bude, ale jinak snad dobrý.

Dopuješ?  Ne.

Pivo nebo pivo?  Radegast.

Kdybys měl možnost potkat své mladší já, jakou radu bys mu dal?

Aby si užíval života. Aby si ho mohl užívat, tak se k tomu musí dostat, musí usilovně pracovat, dělat chyby a myslet pozitivně.

Lžeš?  Neumím lhát.

Mluvíš sám se sebou?

Na závodech a při vycházkách v lese si povídám s pejsky, ale jelikož mi neodpovídají, tak to vypadá, jako bych mluvil sám se sebou.